HowTo pro DIY projekty reprosoustav

Tento článek je určen pro všechny, kdo se chtějí pustit do stavby reprosoustav, ale nemají úplně představu, co to obnáší. Snažím se zde podchytit veškeré související aspekty, a pomůže především těm, kdo si chtějí postavit ozvučnice svépomocí, ale nemají zkušenosti s celkovým návrhem a měřením. A především usnadní a zkrátí komunikaci mezi vámi a konstruktérem/měřičem.

Detaily k výběru měničů, měření a simulaci výhybek zde nečekejte, to musí mít v kompetenci daný konstruktér.

Velikost a koncepce ozvučnice

Velký basák, velké bedny, to je lákavé, ale je třeba myslet i na praktické stránky.

První takovou je umístění reprosoustav. Zkuste si slepit hrubý tvar ozvučnice z kartonu, nebo to například vyskládat z molitanu, a umístěte to na předpokládané místo. Mají reprosoustavy kolem sebe dostatek místa, snesete takové solitéry v interiéru, budete potřebovat s reprosoustavami čas od času pohnout? To vše je dobré promyslet předem.

Velikost basáku souvisí s velikostí ozvučnice. Velmi orientačně počítejte (platí spíše pro woofery, ne subwoofery) 40-70l pro 8", 50-90l pro 10", 80-120l pro 12". Dva basáky rovná se dvojnásobný objem. Zkuste si tedy spočítat předpokládanou velikost ozvučnice pro daný objem, a představit si to v daném prostoru. S tím souvisí i hmotnost. Manipulovat, měřit, převážet 60kg bedny, které není za co chytit, není snadné, a velmi pak roste pracnost.

Konstrukční detaily

Je pár aspektů, které je třeba promyslet před vlastní realizací. Jak postoupíte se stavbou, změny pak můžou být obtížné, a vyhnete se tak komplikacím.

Povrchová úprava

Pro měření jednoznačně preferuji ozvučnice bez povrchové úpravy. Během celého vývoje je spousta manipulování a otevírání reprosoustav, a riziko poškození je velké, zvláště u velmi natěsno zapuštěných reproduktorů, viz. níže jeden z bodů.

Výhybky a jejich umístění

Moderní a kvalitní součástky jsou velké. Projděte si fotky některých mých projektů, abyste získali představu o velikosti kompletní výhybky. 

Dvoupásmová výhybka se většinou vejde na jednu desku, třípásmovou bývá vhodnější rozdělit na dvě desky.

Mějte na paměti, že basák musí "vidět" na bassreflex, není tedy možné umístit desku s výhybkou na výztuhu pod basákem a v podstatě tak téměř rozdělit bednu na více objemů. Z tohoto důvodu je vhodné výhybku rozdělit na více menších desek, ty se snadněji rozmísťují.

Promyslete instalaci hotových výhybek. Bude zadní či spodní strana bedny odjímatelná, nebo se budou výhybky instalovat přes otvor basáku. Těmto podmínkám musí být uzpůsobena velikost desek s výhybkou.

Dále promyslete uchycení součástek, stranu spojů, a uchycení desek v bedně. Je vhodné si připravit podmínky předem. Vrtat v hotové bedně je většinou dost problém.

Vedení kabelů

S průměrem kabelů to není třeba přehánět, zvláště pro výškový reproduktor.

Průchod kabelů do komory pro středový reproduktor (a tedy většinou i výškový) musí být dobře utěsněný.

Pro měření reprosoustav, za účelem simulace výhybky, je třeba vyvést od každého reproduktoru kabel extra, nejlépe nátrubkem.

Zapuštění reproduktorů

Hrana koše reproduktoru musí navazovat na rovinu čelní desky, toto je důležité především pro výškové reproduktory. Dále nechejte pár desetin milimetru toleranci na průměr koše reproduktoru, který by měl jít bez problémů vyjmout. Není nic horšího, než několikrát vytahovat seklý reproduktor v bedně, která už má navíc povrchovou úpravu. Během realizace je zpravidla nutné několikrát basový reproduktor vyjmout, pro ladění délky bassreflexu a množství tlumení.

Ze zadní strany zapuštění je třeba udělat zkosení, aby mohl basový, a zvláště středový reproduktor dobře "dýchat". To znamená zkosit to co to jde. Tohle platí speciálně u širokých čelních desek a repro v velkými magnety.

Zde je ukázka řešení pro zapuštění 7" středobasu a 4" středového reproduktoru.

Rozmístění měničů na čelní desce

Výškový reproduktor umístěte přibližně do výšky poslechové osy. 

Vzdálenost mezi výškovým a středovým reproduktorem volte minimální možnou, a pokud to jde, tak zafrézovat koš středového repro do faceplatu výškáče. Toto platí především pro vyšší dělicí kmitočty (kolem 3kHz a víc), ale obecně tím nic nepokazíte ani u nižších děliček.

Rozmístění a tvar výztuh

Zde platí, že nic se nemá přehánět. Mějte na paměti, že je třeba instalovat výhýbky, umístit tlumení, instalovat terminály, vše propojit, instalovat vnitřní část bassreflexu,... To vše je třeba dělat zevnitř a velikost otvorů ve výztuhách toto musí umožnit.

Časová náročnost

Vše začíná přípravou tlumení, úpravou délky bassreflexu, a ověřováním ladění. Pokud je toto připraveno, může se začít měřit a pokud nepřijdou záludnosti, je další průběh poměrně přímočarý. Veškeré měření pro první návrh výhybky, zpracování dat, generování dat pro simulaci výhybek, a vlastní simulace první verze výhybky je tak víkend práce. Pak přichází optimalizace výhybky, zkouška více topologií. Objednání součástek a doručení ze zahraničí zabere 3-4 týdny. Poté je možné vše propojit "na pavouka" mimo bednu, a začít poslouchat. Většinou je třeba doladit úrovně, změnit děličku, zkusit vliv RLC atd. Případně doobjednat další součástky. A opět poslouchat.

Dále kontrolní měření, kompletace výhybek na destičky,......

Celkově se tedy jedná o ~2 a více měsíců od dodání ozvučnic.