BBB
3-pásmová sloupová reprosoustava 10"+6"+1"+WG

Měniče: Scan Speak 26W/4867 Revelator, Satori MW16P-8, Scan Speak D2904/7100, WG148R

Ozvučnice:

  • čistý objem 90l pro basový měnič, bassreflex
  • čistý objem 12l pro středový měnič

Citlivost: ~88dB/2.83V

Impedance: nominální 4Ω, minimální 3.7Ω @30Hz

Reprosoustava začala jako diskuze nad větší třípásmovou reprosoustavou provedenou bez větších kompromisů, a postupně se tak zrodilo zadání. Od té doby do dokončení uběhl téměř jeden rok. 

Mezi klíčové body zadání patřily vyrovnané směrové charakteristiky (použití malého WG), omezení difrakcí (silně zaoblená čelní stěna, výroba na CNC), a v rámci rozpočtu výborné měniče.

Po prvním spustění a pár hodinách poslechu, jsem přistoupil k ubrání středů i výšek, a to se ukázalo jako správný krok. Bylo také třeba jim dát nějaký čas na rozhýbaní. Zvuk se ukázal dlouhodobě příjemnější, basy najednou získaly na váze a basový měnič už o sobě začal dávat vědět, jak jsem od něj očekával. Výsledný zvuk je velmi návykový. Největším překvapením byl charakter basů z 26W, jdou krásně hluboko, ale je z něj pocit určité lehkosti, jasnosti nebo průzračnosti. Reprosoustavy jsem někdy nechával hrát několik hodin, a zkoušel, co na to moje uši. Nikdy nepřišel pocit poslechové únavy ani potřeby to vypnout.

Reprosoustava je opatřená základnou, v níž jsou zapuštené kolečka, pro snadnější manipulaci a případné hledání ideálního rozmístění v místnosti.

Návrh výhybky

Výhybku jsem od začátku chtěl druhý řád na všech pozicích. proto je čelní stěna nakloněná dozadu, a dále tomu pomáhá hloubka waveguidu. Největší otázkou bylo, jestli to bude možné u 26W. Jeho breakup je ale frekvencí hodně vysoko, a dělící kmitočet jsem posunul na 230Hz, takže nebylo třeba dalších opatření.

Měření

Ověřovací měření frekvenční charakteristiky obou reprosoustav. Mikrofon ve vzdálenosti 90cm, mezi výškovým  a středovým reproduktorem. Reprosoustava umístěná na podlaze. Měření je bez vlivu místnosti.

Měřená impedance obou reprosoustav. Minimum 3.7Ohm na 30Hz.

Povrchová úprava je dýha makassar, matný lak.