Ghibli
2-pásmová stojanová reprosoustava 6"+1"

Měniče: SB Acoustics Satori MW16P-4 a Scan Speak D3004/66000
Ozvučnice: čistý objem 18l pro basový měnič, bassreflex
Citlivost: ~86dB/2.83V/1m
Impedance: nominální 4Ω, minimální 3.8Ω na 170Hz
Frekvence -3dB: 48Hz

Tato reprosoustava vznikala paralelně s projektem Jurko. Důvodem byla motivace a zvědavost na Scan Speak D3004/6600, který má velmi dobré reference. Tento reproduktor také dále zkouším v různých zvukovodech, které možná uplatním v dalších konstrukcích.

6600 je možné dělit pomerně nízko, v této konstrukci je to akusticky druhý řád na frekvenci přibližně 2200Hz. Na rozdíl od ring radiatorů, nebo Satori výškáčů, tento nepadá tak výrazně mimo osu, a mezi 1" kalotami tímto patří rozhodně k těm lepším. 

Bohužel se to nesešlo tak, abych mohl Ghibli a Jurko přímo porovnat, ale možná jěště bude příležitost. 

Zvuk: Čím více tyto reprosoustavy poslouchám, tím více jsem si jistý, že toto je správně. Co jsem slyšel na Jurko a BBB, tak tady se mi potvrdilo. MW16 je na pozici středobasu do 2p vynikající. Reprosoustava má na svoji velikost velmi slušný spodek, který je i při vyšších hlasitostech plný, detailní, prokreslený, neduní a neslévá se. Nejlepší jsou ale středy, těžko se to popisuje, ale je na nich něco jasného, průzračněho, samozřejmého. Výšky v podání SS6600 jsou výborné a naprosto MW16P doplňují. Zvuk není nijak agresivní, a prostě jen chcete přidávat hlasitost a poslouchat. 

Návrh výhybky

Měření

Měření je provedeno na dokončených reprosoustavách, s výhybkou. Měření frekvenčních charakteristik provedeno ze vzdálenosti 90cm. Frekvenční charakteristiky jsou bez vyhlazení.

Měření horizontálních směrových charakteristik pro 0-90°. K osové charakteristice je připojeno měření na nízkých kmitočtech obsahující i příspěvek bassreflexu, to vše upravené o bafflestep a připojené na 480Hz.

Osová frekvenční charakteristika pro levou a pravou reprosoustavu.

Osová frekvenční charakteristika s a bez síťky.

Změřená skoková odezva reprosoustavy.

Měření v blizkém poli pro středobas a bassreflex.

Impedance obou reprosoustav ukazuje velmi dobrou shodu. Minimální impedance je 3.8Ω na 170Hz.

Fotogalerie