NE3W
3-pásmová stojanová reprosoustava 8"+4"+0.75"

Měniče: Vifa NE225W-04, Vifa NE123W-04, Scan Speak D2004/6020

Ozvučnice: čistý objem 40l pro basový měnič, bassreflex

Citlivost: ~86dB/2.83V 

Impedance: nominální 4Ω, minimální 3.7Ω na 30Hz

Rozměry: VxŠxH 600x260x400mm

Frekvence -3dB: 36Hz

Tato reprosoustava vznikla víceméně ze zvědavosti. Měniče Vifa řady NE jsou už nějaký ten rok na trhu, ale projektů s nimi je velmi málo. A jejich datasheetové charakteristiky nevypadají moc lákavě. Ale i podle toho mála co jsme našel, byly velmi dobře hodnocené, jak měřením tak zvukově. Jakmile se objevilo měření NE123 na Audiotransducers, byl jsem víceméně rozhodnutý tento měnič použít. Otázkou bylo co k němu. Nad to jsem chtěl kvalitativně odpovídající výšku, s malým faceplatem. Scan Speak D2004 je také velmi málo používaný měnič, ale lákalo mě to zkusit. Jeho měření na Audiogurman naznačovaly slušný výškáč. No a basový měnič byl v podstatě jasný, reprosoustava musí působit vizuálně uceleně, takže i přes vyšší cenu jsem sáhl po NE225. Což se ukázalo jako dobrá volba. Za prvé jde slušně dolů v malém objemu, což umožňovalo regálovku. Za druhé má velmi slušné zkreslení a vyrovnanou frekvenční charakteritiku, takže dělení až k 1kHz by nebyl problém. Ačkoliv je tedy deklarovaný jako subwoofer, tak se podlě mě do subu nehodí, a naopak ho vidím jako vhodný basák do vícepásmové reprosoustavy.

Reprosoustava působí zvukově velmi plnorozsahově, vzhledem k jejich velikosti. Charakter basů je jiný než u Scan Speak 26W z dřívější kontrukce. Basy působí, že jdou stejně hluboko, ale je jich jakoby víc, jsou pocitově tvrdší. Nemají jakoby tu lehkost, za to dávají hudbě určitou sytost, plnost. Nemám bohužel přímé porovnání, a tak je to vše hodně subjektivní. Nicméně, navzdory k velikosti, tato reprosoustava už nabízí velký zvuk.

Jelikož se také jedná o nákladnější, kvalitativně vyšší projekt, zvolil jsem i zde čelní desku zaoblenou, vyrobenou na CNC. Toto se projevilo pozitivně na směrovkách a celkové hladkosti odezvy.

Simulace výhybky

Jako první varianta byla verze LR2 mezi středem a basem a LR4 mezi středem a výškou. Poslechově to bylo v pořádku, ale jakoby tomu něco chybělo. Zkusil jsem tedy co by bylo třeba pro LR2 mezi středem a výškou. Jejich fázový rozdíl byl ale dost velký na to, abych zkusil v podstatě jediné možné řešení, a to allpass článek, posouvající fázi. Sedlo si to výborně, střed a výška jsou tak sfázované v širokém rozsahu kmitočtů. Zároveň jsem tak přidal na výškách ani ne 1dB.

Po pár hodinách hraní bylo jasné, že budu muset něco udělat s basy, jdou totiž hodně hluboko, a v místnosti o sobě dávaly hodně vědět, navíc ale už lehce zadunívaly. Po prozkoumání možností jsem prodloužil porty a snížil tak ladění o 4dB. Lekce se tak zvýšil F-3dB kmitočet, za to se ale snížil F-6dB kmitočet. Basy tak dostaly vetší pevnost a obrys a chování v místnosti se zlepšilo. 

Změna na LR2 u výškáče přinesla posunutí dělícího kmitočtu níž, a to na 3200Hz. To znamená větší zatížení. V tu chvíli se volba D2004 ukázala správnou. Jiné 0.75" výškáče s malým faceplatem by s tím už možná měly problém. D2004 má ale na svoji velikost nízký rezonanční kmitočet a i frekvenční charakteristika dosahuje nízko. 

Směrovky D2004, změřené pro simulaci

Směrovky NE225, změřené pro simulaci 

Horizontální polární mapa, kontury po 1dB

Směrovky NE123, změřené pro simulaci 

Simulace výhybky z naměřených dat. Navázání fází všech měničů je výborné. Horizontální směrovky postupně klesají, žádné výrazné rozšíření svazku. Impedance je nominálně 4Ohm, bezproblémový průběh

Měření

Následující měření byla provedena ze vzdálenosti mikrofonu 90cm, mikrofon ve výšce horní příruby středového reproduktoru. 

Měření jednotlivých pásem s výhybkou, celková frekvenční charakteristika a celková frekvenční charakteristika pro přepólovaný střed (pro kontrolu sfázování). 

Porovnání výsledných frekvenčních charakteristik obou reprosoustav ukazuje výbornou shodu. Dále je zobrazena frekvenční charakteristika s přídavnou mřížkou.

Výsledná impedance obou reprosoustav. Minimální impedance je 3.7Ohm na 30Hz.

Horizontální směrové charakteristiky pro 0-90 stupňů, osová charakteristika má připojené near-field měření na nízkých kmitočtech, ve kterém je započítán bafflestep a příspěvek bassreflexu.

Vertikální směrové charakteristiky pro 0°, -10°, +10°, -20° a +20°.  

Fotogalerie

Povrchová úprava je dýha zebrano, matný lak.

Výhybky pro středový měnič 

Výhybky pro výškový měnič 

Výhybky pro basový měnič